W CeTA powstaje animacja „Astra”

Trwają zdjęcia do współfinansowanej przez PISF krótkometrażowej animacji „Astra” w reżyserii Michała Łubińskiego. Produkcja, która powstaje w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu, realizowana jest w tradycyjnej technice animacji poklatkowej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, wykonanych dekoracji i rekwizytów, a także greenscreena.

„Astra” to krótkometrażowy projekt, który w 2018 r. otrzymał specjalne wyróżnienie Centrum Technologii Audiowizualnych podczas pitchingu w ramach Animarkt Stop Motion Forum w Łodzi.

Film to uniwersalna historia o siostrzanej miłości, wielkich przygodach i o nieuniknionych trudnościach życia. Główną bohaterką animacji jest 6-letnia Astra, która próbuje powstrzymać siostrę przed udziałem w niebezpiecznej misji. Kiedy jednak Anna potrzebuje pomocy, mała dziewczynka bez wahania sama wyruszy w kosmos. Główną rolę w filmie gra lalka o wysokości zaledwie 15 cm, która robi ponad 60 różnych min i ma swojego sobowtóra.

Kulisy powstawania filmu

Postaci do animacji Michała Łubińskiego zostały stworzone od podstaw, czyli od autorskich rysunków reżysera. Później opracowano projekt wykonawczy, według którego powstały animacyjne lalki, które będą w stanie zagrać jak najwięcej ujęć i dubli. Pracę tę wykonał zespół łódzkich lalkarzy w składzie: Piotr Knabe, Dariusz Kalita, Agnieszka Mikołajczyk i Agnieszka Smolarek. Następnie kostiumerki Beata Jarmuż-Socha i Anna Szcześniak zadbały o miniaturowe stroje. Tworzenie lalek to przede wszystkim precyzyjna praca manualna, jednak bryła głowy u małych aktorów została wykonana w technice druku 3D. Pozwoliło to na sprawniejsze zaprojektowanie i wydrukowanie wymiennych elementów twarzy, przyczepianych na małe magnesy, dzięki którym bohaterowie filmu mają bardzo bogatą mimikę.

Druki 3D zostały użyte także w procesie tworzenia scenografii i rekwizytów, jako uzupełnienie pracy manualnej. Przedmioty dnia codziennego zostały zeskalowane do maleńkich rzeźb i np. telefon ma zaledwie 2,2 na 6 cm, a krzesło wysokość 18 cm. Wykonaniem elementów zajmuje się zespół pod kierunkiem Jacka Spychalskiego ze Studia Animacji CeTA. Animowaniem postaci zajmują się Anna Polińska i Bartosz Kotarski. Autorem zdjęć jest Jan Paweł Trzaska. Producentem filmu jest Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, a za produkcję wykonawczą odpowiada Momakin.

05.07.2021