W Gdańsku rusza KinoPort

9 lutego w Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2 w gdańskiej dzielnicy Nowy Port rozpoczęło działalność kino o profilu studyjnym. Sala „KinoPort” przy ulicy Strajku Dokerów 5 została przystosowana do projekcji analogowych i cyfrowych.

Kino studyjne pokazujące polskie i europejskie filmy

– „KinoPort” jest z założenia, przede wszystkim, kinem studyjnym i ma stanowić alternatywę dla dominujących na mapie Trójmiasta multipleksów. Działalność kina skierowana jest w pierwszej kolejności do mieszkańców Nowego Portu, gdzie oferta kulturalna jest na razie bardzo skromna. Jednak szeroki wybór kina europejskiego, ze szczególnym uwzględnieniem produkcji polskich, oraz amerykańskiego kina niezależnego, powinien przyciągnąć do budynku dawnej łaźni miejskiej kinomanów z całego Gdańska. Poza regularnym repertuarem studyjnym w „KinoPorcie” będzie można zobaczyć klasykę kina światowego, projekty edukacyjne, przeglądy i repliki festiwalowe z udziałem zaproszonych gości – możemy przeczytać na stronie organizatorów przedsięwzięcia.

Pokazy dla dzieci i klasyka kina

Już w lutym w „KinoPorcie” pokazany zostanie cykl filmowy dla dzieci i młodzieży „KinoPort dzieciom” obejmujący osiem tytułów wyświetlanych w czasie ferii zimowych. W pierwszych miesiącach działalności kina będzie można zobaczyć m.in. pokazy filmów niezależnych czy klasyki kina.

Spotkania z ekspertami

Nie zabraknie też inspirujących spotkań. Na wtorki zaplanowano serię pokazów pod hasłem „KinoPasja”, gdzie eksperci i entuzjaści danego gatunku lub nurtu w kinie, będą przedstawiać swoje ulubione obrazy. Opowiadanie o filmowych perełkach zapoczątkują wykładowcy Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Krzysztof Kornacki, specjalista w dziedzinie kinematografii polskiej i dr Paweł Sitkiewicz, znawca i fan animacji.

 

Więcej informacji: www.facebook.com/kinoport.

 

Na podstawie informacji prasowej przygotowała Marta Sikorska

18.02.2013