Zakończyło się 49. Lubuskie Lato Filmowe

„Malowany ptak” w reżyserii Vaclava Marhula został uznany najlepszym filmem 49. Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie. W trakcie gali festiwalu wręczono również wyróżnienia w kategoriach: film dokumentalny oraz krótkometrażowy. Wydarzenie, współfinansowane przez PISF, miało swój finał 5 września.

Złote grono zdobył film „Malowany ptak” w reżyserii Vaclava Marhula. „Malowany ptak” to czesko-słowacko-ukraińska koprodukcja na podstawie książki Jerzego Kosińskiego. W trakcie gali wręczono również złote, srebrne i brązowe grona w kategoriach: film dokumentalny oraz krótkometrażowy. Srebrne Grono, ex aequo, zdobyły filmy „Szarlatan” w reż. Agnieszki Holland oraz „Sala samobójców. Hejter” w reż. Jana Komasy.

W programie głównym tradycyjnie odbyły się trzy konkursy – Konkurs Główny Filmów Fabularnych, Konkurs Filmów Dokumentalnych i Konkurs Krótkich Filmów Fabularnych, w których twórcy najlepszych wyjechali z Łagowa ze Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Gronami. W pierwszym z nich jurorzy: Gabriela Muskała, Janusz Zaorski, Robert Gliński, Sławomir Fijałkowski i Jerzy Armata oceniali 14 filmów. Były to takie tytuły jak: ,,Sala samobójców. Hejter”, ,,Ikar. Legenda Mietka Kosza”, ,,Pan T.”, ,,Wszystko dla mojej matki”, ,,Szarlatan”, ,,Undine” czy ,,Malowany ptak”.

Najnowszą, międzynarodową twórczość dokumentalną oceniało jury w składzie: Małgorzata Imielska, dr hab. Jadwiga Hučková oraz Mateusz Demski. Z kolei w konkursie krótkich filmów fabularnych znalazło się blisko 30 produkcji. Oceniali je jurorzy: István Krasztel, Andrzej Goleniewski oraz Tomasz Gąssowski.

Jury Konkursu Głównego 49. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2020 postanowiło przyznać następujące nagrody:

  • Wyróżnienie dla Małgorzaty Imielskiej za pełen pasji obraz walki o człowieczeństwo w filmie „Wszystko dla mojej matki”.
  • Nagrodę Organizatorów im. Juliusza Burskiego – za bardzo trafny portret bezkompromisowego inteligenta zmagającego się z czasem opresji w filmowi PAN T. (Polska) w reżyserii Marcina Krzyształowicza
  • Nagrodę Brązowego Grona za przejmującą historię o nadziei, jaką daje spotkanie dwojga ludzi tragicznie doświadczonych przez wojnę w filmie CI, KTÓRZY POZOSTALI (prod. Węgry) w reżyserii Barnabasa Tótha
  • Nagrodę Srebrnego Grona – ex aequo: za opowieść o kontrowersyjnym bohaterze, który ma odwagę być sobą w czasach totalitarnych systemów w filmie SZARLATAN (prod. Czechy, Polska, Irlandia) w reżyserii Agnieszki Holland oraz za wnikliwe studium nienawiści i manipulacji, które rządzą naszą współczesną rzeczywistością w filmie SALA SAMOBÓJCÓW. HEJTER (prod. Polska) w reżyserii Jana Komasy
  • Nagrodę Złotego Grona – za uniwersalny i ponadczasowy obraz zła dający iskierkę nadziei w filmie MALOWANY PTAK (prod. Czechy, Słowacja, Ukraina) w reżyserii Vaclava Marhoula

Spotkania z twórcami

W tegorocznym programie znalazł się również przegląd najnowszych produkcji z Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Niemiec i Polski. Po projekcjach odbędą się spotkania z twórcami, które poprowadzą dziennikarka Magdalena Piekarska oraz krytyk filmowy Mateusz Demski. Nie zabraknie również 8. edycji otwartych warsztatów dla zainteresowanych krytyką i historią filmu, które poprowadzi Jerzy Armata oraz 4. edycji otwartych warsztatów filmu dokumentalnego PWSFTViT.

Organizatorzy przygotowali też przegląd festiwalowych hitów z minionego sezonu, etiud studenckich ze szkół filmowych z Polski, Niemiec, Węgier, Czech i Słowacji z lat 2019-2020. Część obrazów znalazło się w tematycznych cyklach takich jak: „Portrety filmowców: reżyserzy. Filmy dokumentalne, poświęcone nieżyjącym realizatorom kina polskiego”, „Polskie wesela w filmie”, „Kościół w filmie polskim”, „Filmy Studyjne – filmy w Sieci”, „Zapomniane perły kina polskiego – klasycy krótkiego metrażu”, „Propaganda, propaganda…”, „Stracona dekada 1970-80?”, „Premiery po latach – „Rejs” ma już 50 lat – Marek Piwowski”. W Łagowie przypomniane zostały także znaczące polskie postaci filmu: Andrzej Czekalski w 90. urodziny, Antoni Bohdziewicz – w 50. rocznicę śmierci, a w cyklicznym przeglądzie filmów pt. „Wielcy znani – zapomniani: Józef Nowak i  Michał Waszyński. Na inaugurację „Róbmy swoje” gości festiwalu przywitał koncert piosenek Wojciecha Młynarskiego w łagowskim Amfiteatrze.

Wydarzenie w Łagowie organizowane jest przez Klub Kultury Filmowej z Zielonej Góry. To najstarszy festiwal filmów fabularnych w Polsce odbywający się od 1969 roku.

07.09.2020