Warsztaty branżowe na Off Plus Camera

Peter Weir, Jerzy Skolimowski, Roger Christian („Gwiezdne wojny”, „Obcy – 8. pasażer „Nostromo”, „Żywot Briana”), Ellen Chenoweth („Tajne przez poufne'”, „Prawdziwe męstwo”, „Gran Torino”) poprowadzą warsztaty branżowe na festiwalu Off Plus Camera w Krakowie.

 

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera odbędzie się w Krakowie w dniach 8-17 kwietnia. W programie znajdzie się blisko 100, w większości premierowych, filmów z całego świata. Do Krakowa przyjedzie w tym czasie ponad 100 zagranicznych gości – gwiazdy światowego kina, aktorzy, reżyserzy, lecz również mistrzowie innych kluczowych profesji filmowych (scenografia, efekty specjalne, casting), którzy poprowadzą specjalistyczne warsztaty branżowe. Wśród nich genialny scenograf, laureat Oscara, Roger Christian („Gwiezdne wojny”, „Obcy – 8. pasażer „Nostromo”, „Żywot Briana”) oraz – jedna z najlepszych specjalistek od castingu w Hollywood – Ellen Chenoweth („Tajne przez poufne”, „Prawdziwe męstwo”, „Gran Torino”).

 

Przedstawiciele polskiej branży filmowej zainteresowani udziałem w wykładach i specjalistycznych warsztatach podczas festiwalu już mogą akredytować się na stronie festiwalu www.offpluscamera.com (zakładka „Branża”).

 

Akredytacja industry upoważnia do uczestnictwa we wszystkich filmowych pokazach festiwalowych oraz do udziału w wydarzeniach branżowych: warsztaty, wykłady, szkolenia (po uprzednim zgłoszeniu – liczba miejsc ograniczona), a także w wybranych wydarzeniach towarzyszących. Do końca marca akredytacje w promocyjnych cenach.

 

Mistrzowie tegorocznych warsztatów branżowych Off Plus Camera:

 

Peter Weir

 

sobota, 9 kwietnia, wykład „Master Class”

Słynny australijski reżyser Peter Weir, który podczas OFF PLUS CAMERA będzie promował swój najnowszy film „Niepokonani” z Edem Harrisem i Colinem Farrellem, od blisko 25 lat realizuje filmy w Hollywood i ma na koncie współpracę z prawdziwą aktorską czołówką: Melem Gibsonem, Sigourney Weaver, Harrisonem Fordem, Jeffem Bridgesem, Rosie Perez, Richardem Chamberlainem, Isabellą Rossellini, Johnem Turturro, Jimem Carreyem czy Russellem Crowe. Jego filmy wielokrotnie nominowane były do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej („Stowarzyszenie Umarłych Poetów”, „Truman Show” czy „Świadek” – aż osiem nominacji!), on sam ma na koncie aż 6 nominacji. Linda Hunt grająca w „Roku niebezpiecznego życia” otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej, mimo iż wcieliła się w rolę… mężczyzny.

Jerzy Skolimowski

 

wtorek, 12 kwietnia, wykład „Master Class”.

Jerzy Skolimowski jako jeden z nielicznych rodzimych twórców, zyskał na świecie reputację prawdziwego artysty kina. Za ostatni film „Essential Killing”, otrzymał Nagrodę Specjalną na festiwalu w Wenecji oraz 4 statuetki Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2011. Spotkanie z Jerzym Skolimowskim podczas „Master Class” w Krakowie, będzie z pewnością prawdziwą gratką dla wszystkich zainteresowanych jego nietuzinkową karierą oraz umiejętnością podążania własną ścieżką artystyczną, bez popadania w kompromisy.

Jerzy Skolimowski pełni w tym roku również funkcję przewodniczącego Jury Konkursu Głównego „Wytyczanie Drogi” (nagroda 100 tys. USD) najważniejszej części festiwalu Off Plus Camera.

 

Roger Christian

 

Gospodarzem kolejnego spotkania dla branży będzie brytyjski scenograf i reżyser ROGER CHRISTIAN, który dzięki współpracy z George’em Lucasem i Ridleyem Scottem stał się żywą legendą kina. Christian jest laureatem Oscara za scenografię do „Gwiezdnych Wojen: Części IV – Nowej Nadziei” George’a Lucasa (1977 r.). Kolejną nominację do Oscara otrzymał dwa lata później za film „Obcy – 8. pasażer „Nostromo”” Ridleya Scotta (1979 r.). Pracował także między innymi przy „Żywocie Briana” Terry’ego Jonesa (1979 r.) i „Gwiezdnych Wojnach. Części VI – Powrocie Jedi” Richarda Marquanda (1983 r.). George Lucas zaproponował mu również współpracę reżyserską (kierował drugą ekipą) przy „Gwiezdnych Wojnach. Części I – Mrocznym widmie” (1999 r.). Podczas festiwalu wykład Rogera Christiana dotyczyć będzie projektów scenografii filmowej, rekwizytów a także stosowania najnowszych technologii w oparciu o doświadczenie i rozwiązania proponowane przez twórcę.

 

Ellen Chenoweth

 

środa, czwartek 13-14 kwietnia: wykład i warsztaty

Ellen Chenoweth to jedna z najlepszych specjalistek od castingu w Hollywood. Prowadziła castingi m.in. do filmów braci Coen, Clinta Eastwooda, George’a Clooneya, Roberta Redforda, Barry’ego Levinsona, Adriana Lyne’a, Jamesa L. Brooksa, Roberta Bentona, Paula Schradera, Mike’a Newella, Sidneya Lumeta i wielu innych. Bez jej zaangażowania, doświadczenia i wyczucia, wiele klasycznych lub kultowych już filmów nie miałoby w sobie tej magii, za którą kochają je miliony. W ostatnich latach Chenoweth współpracuje głównie z braćmi Cohen, z którymi zrobiła takie produkcje jak „Tajne przez poufne”, „To nie jest kraj dla starych ludzi” (zdobywca 4 Oscarów) czy nominowane w tym roku aż do 10 Oscarów „Prawdziwe męstwo”. Jest także autorką castingu do wielu innych słynnych filmów, m.in. „Niebezpieczny umysł”, „Bracie gdzie jesteś”, „Depresja gangstera”. W ramach festiwalu odbędzie się spotkanie z Ellen Chenoweth otwarte dla publiczności oraz profesjonalne warsztaty castingu dla 20 osób z branży filmowej i telewizyjnej.

 

Christian Gaines

Podczas Off Plus Camera odbędzie się również spotkanie z Christianem Gaines, byłym Dyrektorem Nowych Mediów festiwalu Sundance, współtwórcą platformy withoutabox.com, a obecnie pełniącym funkcję Director of Festivals w największej na świecie bazie filmowej IMDb.com. W Krakowie Gaines przedstawi najnowsze możliwości dystrybucji contentu filmowego poza tradycyjną dystrybucją kinową. Będzie między innymi mowa o VoD oraz różnych nietuzinkowych kanałach dystrybucji.

 

Wykład Magazynu „FilmPro” – prowadzenie Filip Kovčin

 

poniedziałek, 11 kwietnia

Spotkanie składać się będzie z dwóch części:

  • Czym różni się technologia DSLR od najpopularniejszych formatów wideo, stosowanych w kinematografii i tv? – 1,5 godzinna prezentacja na temat faktów i mitów związanych z wielkością przetwornika, rozdzielczością i głębią ostrości
  • Rejestracja wydarzenia za pomocą lustrzanek DSLR, case study – 1,5 godzinna prezentacja, której kanwą jest koncert wybitnego ukraińskiego pianisty Aleksandra Gawryluka z Orkiestrą Kameralną miasta Tychy „Aukso” zarejestrowany przy wykorzystaniu 11 lustrzanek Canon (5D Mk II, 7D, 1D Mk IV, 550D) – na prezentację złożą się: fragmenty koncertu, making off i omówienie największych wyzwań technicznych i organizacyjnych.

Informacja prasowa

16.03.2011