Warsztaty filmowe dla nauczycieli we Wrocławiu

Podczas 12. edycji festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty odbyły się warsztaty filmowe dla nauczycieli przygotowane przez Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej – program edukacyjny dla dzieci i młodzieży, który jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Warsztaty dla nauczycieli po raz siódmy

Podczas festiwalu filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty odbyła się 7. edycja warsztatów filmowych, w których uczestniczyli nauczyciele i wychowawcy chcący poszerzyć swoje kwalifikacje z wiedzy o filmie. W tym roku mieli okazję wysłuchać trzech wykładów: „Od jaskini Chauveta do Billa Violi – malarstwo i film”, „Seriale: Technologie uwodzenia. O sztuczkach narracyjnych i projektowaniu bohaterów”, „Pod prąd. O twórczości Michaela Hanekego”. Wzięli również udział w zajęciach praktycznych polegających na nakręceniu własnych filmów, które poprowadzili Maciej Cuske i Jarosław Wszędybył.

Praktyczne narzędzia do pracy z uczniami

Jedną z osób, które wzięły w tym roku udział w warsztatach jest Agnieszka Piech, nauczycielka angielskiego w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku (prowadzi klub filmowy i wykorzystuje film na godzinie wychowawczej): – W tym roku uczestniczę w warsztatach już po raz drugi i chyba się zaraziłam. Mam nadzieję, że będą jeszcze kolejne edycje. Podoba mi się, że (…) było dużo zajęć praktycznych i że będą mogła przenieść zdobyte przeze mnie umiejętności do szkoły, bo nie czułam się do tej pory kompetentna, jeśli chodzi o realizację filmu. Tutaj dostałam pewne narzędzia i myślę, że będę w stanie je wykorzystać w pracy z młodzieżą.

 

– Jestem zachwycona. Bardzo wiele się nauczyłam i nie będę się bała w tej chwili robić podobnych ćwiczeń w praktyce razem z uczniami. Były mi bardzo potrzebne takie warsztatowe zajęcia. To jest bardzo ciekawe doświadczenie, również socjologicznie. Na pewno będę wykorzystywała to, czego się tutaj nauczyłam na lekcjach – mówiła  Anna Móżdżyńska, nauczycielka języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego, XIII Liceum Ogólnokształcące i VIII Gimnazjum w Białymstoku.

Młodzież odbiera świat obrazami

– Edukacja filmowa w szkole jest bardzo potrzebna. (…) młodzież odbiera teraz świat obrazami. Myślę, że to może być dużym ułatwieniem w postrzeganiu świata, w analizowaniu pewnych zjawisk. Wiem, że bardzo często nie sprawdzają się na lekcjach dyskusje, jeśli nie mają jakiegoś poparcia wizualnego. Obraz jest zawsze doskonałym punktem wyjścia do rozmowy, do wszelkich działań. Materiał filmowy daje uczniom narzędzie do analizy, interpretacji – mówiła Agnieszka Piech.

Film w podstawie programowej

Nauczyciele różnych przedmiotów chętnie biorą udział w szkoleniach i warsztatach związanych z filmem, dlatego, że nowa podstawa programowa zakłada wykorzystanie filmu na różnych przedmiotach: – Nowa podstawa programowa (…) jest skonstruowana tak, aby sięgać do filmu. I to nie tylko na takiej zasadzie, jak to miało miejsce do tej pory. Zachęca, żeby sięgać po film ambitny, niezwiązany z typową szkolną lekturą, (…) który pokaże, jak patrzeć na film w sensie jego metaforyki, sposobu obrazowania, prezentowania świata, życia, przestrzeni dookoła nas – mówił Mateusz Majewski, nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Integracyjnych we Wrocławiu.

Filmoteka Szkolna

Nauczyciele, którzy uczestniczyli w warsztatach we Wrocławiu korzystają również podczas swoich lekcji i zajęć poświęconych filmowi z programu Filmoteka Szkolna, który jest inicjatywą PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej: – Z Filmoteką Szkolną zetknąłem się już na studiach. W naszej szkole mamy pakiet Filmoteki i bardzo chętnie po niego sięgamy. Myślę, że od września będziemy z niej korzystać jeszcze częściej, bo będzie więcej czasu przeznaczonego na edukację filmową – opowiadał Mateusz Majewski.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to ogólnopolski program edukacyjny realizowany w kinach studyjnych i lokalnych w kilkudziesięciu polskich miastach przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Jego głównym celem jest umożliwienie dzieciom i młodzieży spotkanie z kinem polskim i zagranicznym i pogłębienie wiedzy na temat sztuki filmowej.

 

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej są laureatem 5. edycji Nagród PISF- Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Edukacja młodego widza”. Wchodzą również w skład Koalicji dla Edukacji Filmowej – porozumienia instytucji, organizacji pozarządowych i szkół wyższych działających w obszarze edukacji kulturalnej i kształcenia pedagogicznego na edukacji filmowej dzieci i młodzieży, które powstało z inicjatywy PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej są współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

 

Więcej informacji na temat Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej na stronie: www.nhef.pl.

 

Strona Filmoteki Szkolnej: www.filmotekaszkolna.edu.pl.

 

Strona Koalicji dla Edukacji Filmowej: www.koalicjafilmowa.pl.

 

Paulina Bez

03.08.2012