WFDiF obchodziła urodziny

Wczoraj w warszawskim Teatrze Wielkim odbyła się uroczystość uświetniająca jubileusz 60-lecia Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Gala, transmitowana przez TVP, składała się z dwóch części. W pierwszej, w teleexpressowym skrócie przedstawiona została historia Wytwórni. Komentarze do felietonów zmontowanych z fragmentów Polskiej Kroniki Filmowej, która przez lata powstawała w WFDiF, napisali: Anda Rottenberg, Jacek Rakowiecki, Barbara Hollender, Andrzej Kołodyński, Tadeusz Sobolewski i Jerzy Płażewski.

 

Drugą część wieczoru uatrakcyjnił koncert przygotowany pod kierownictwem Krzesimira Dębskiego. Nowe interpretacje piosenek filmowych wykonywali artyści różnych pokoleń, m.in.: Stanisław Soyka i Gaba Kulka. Na ekranie prezentowane były zaś archiwalne materiały filmowe, pokazujące rzeczywistość PRL, z jej absurdami i zabawnymi dziś sytuacjami, jak kolejka klientów do samoobsługowego sklepu świecącego pustkami i entuzjastyczne pochody pierwszomajowe.

 

Wytwórnia obchodzi 60-lecie, choć faktycznie rozpoczęła działalność już w 1949 roku – w pierwszym wzniesionym po wojnie budynku lewobrzeżnej Warszawy. Początkowo Wytwórnia produkowała tylko filmy dokumentalne. Pierwszym obrazem fabularnym był „Błękitny Krzyż” Andrzeja Munka z 1955 roku. Jednak dopiero w 1988 roku do jej nazwy – Wytwórnia Filmów Dokumentalnych – dołączył człon „i Fabularnych”.

 

Wszystkie powojenne nurty polskiego kina, na czele z Polska Szkołą Filmową i Kinem Moralnego Niepokoju, znalazły swoje odzwierciedlenie w WFDiF. Filmy robili tam wszyscy znaczący polscy reżyserzy.

 

Oprócz produkcji pełnometrażowych, w latach 70-tych i 80-tych Wytwórnia była też miejscem narodzin Polskiej Kroniki Filmowej i niezapomnianych seriali telewizyjnych, takich jak: „Noce i dnie” Jerzego Antczaka, „Polskie drogi” Janusza Morgensterna czy „Dom” Jana Łomnickiego.

 

WFDiF jest kompleksem ponad 30 obiektów: profesjonalnych hal zdjęciowych, studiów do obróbki zdjęć i dźwięku, wszechstronnie wyposażonych Zakładów Budowy Dekoracji oraz Inscenizacji i wielu innych budynków, z których korzysta znaczna część obecnych na polskim rynku stacji telewizyjnych i firm producenckich. Na terenie Wytwórni znajduje się też Archiwum Filmowe ze zbiorami Filmoteki Narodowej oraz Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

19.01.2010