Wsparcie podatkowe produkcji filmowej w Polsce

5 maja 2015 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się konferencja, podczas której zaprezentowane zostały dwa przygotowane przez PwC raporty, zawierające analizę rynku filmowego w Polsce i na świecie oraz rekomendację zmian w systemie podatkowym i zachęt pozapodatkowych.

Uczestnicy

W konferencji wzięli udział m.in. dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz, Julia Patorska i Tomasz Kassel w z PwC, Tomasz Bagiński (Platige Image) oraz Piotr Dzięcioł (Opus Film).

Dwa raporty

Podczas konferencji zostały zaprezentowane dwa raporty przygotowane przez PwC we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej: „Wsparcie podatkowe produkcji filmowej w Polsce” i „Dlaczego warto wspierać przemysł produkcji audiowizualnej?”, zawierające analizę rynku filmowego w Polsce i na świecie oraz rekomendację zmian w systemie podatkowym oraz zachęt pozapodatkowych.

Wyrównanie konkurencyjności polskiego sektora audiowizualnego

– Zaprosiliśmy do współpracy PwC, które przez ponad rok przeprowadzało badanie sektora filmowego, po to, żeby pokazać na jego przykładzie, co może przynieść dla budżetu państwa i dla gospodarki i ile miejsc pracy może powstać, jeżeli wprowadzimy, na wzór innych państw, rozwiązania podatkowe różnego rodzaju. Nie chcemy przywilejów dla branży filmowej. Chcemy wyrównać konkurencyjność polskiego sektora audiowizualnego. Polska kreatywnie, technologicznie jest przygotowana do konkurowania z innymi państwami w przyciąganiu produkcji filmowych i usług okołofilmowych. To jest dobry moment na rozpoczęcie poważnej rozmowy, która powinna się przerodzić w konkretne rozwiązania – mówiła podczas konferencji dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz.

Propozycje rozwiązań podatkowych

W ostatnich latach w krajach Unii Europejskiej wprowadzono wiele rozwiązań podatkowych, które wspomagają rynek kinematograficzny. W Belgii czy na Węgrzech są  już stosowane takie mechanizmy, jak: ulgi w podatku dochodowym  od osób prawnych; dodatkowe odliczenia dla poniesionych kosztów produkcji; ulgi podatkowe w formie gotówkowej oraz uprzywilejowane odpisy amortyzacyjne. – Każde państwo ma swobodę kształtowania polityki podatkowej i tego, jakie rodzaje ulg i zwolnień stosuje. Z naszych badań wynika, że ulgi wystarczą na poziomie 20-25%. To spowoduje skutczne przyciągniecię produkcji filmowej do Polski – mówił Tomasz Kassel z PwC.

CIT i VAT

Zdaniem autorów raportu, dla rozwoju rynku produkcji filmowej w Polsce należy przede wszystkim wprowadzić zachęty podatkowe w ramach podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), przewidujące ulgi podatkowe dla producentów i inwestorów w branży produkcji audiowizualnej a także maksymalnie uprościć procedury odzyskiwania przez producentów zagranicznych podatku VAT.

Rozwiązania pozapodatkowe

Jednym z rozwiązań pozapodatkowych wspierających produkcję filmową mogłoby być stworzenie funduszu, którego zadaniem byłoby wspieranie tylko produkcji zagranicznych realizowanych w Polsce.

– W Polsce brakuje funduszu wspierającego produkcję audiowizualną ze względu na korzyści z wydatkowania środków na terenie Polski. Mógłby powstać, także ze wparciem unijnym, fundusz, który wspierałby produkcje filmowe nie tylko ze względu na ich walory artystyczne, ale ze względu na korzyści, jakie z tego odniesie polska gospodarka – mówiła dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz.

05.05.2015