Wystartowała jubileuszowa 20. edycja Millennium Docs Against Gravity!

W Muzeum POLIN rozpoczęła się 20. edycja Millennium Docs Against Gravity, a od dzisiaj wystartują codzienne projekcje w kinach studyjnych! W programie znalazło się ponad 180 filmów dokumentalnych z całego świata. Filmem otwarcia festiwalu jest „Pianoforte” Jakuba Piątka – trzymająca w napięciu opowieść o młodych uczestnikach i uczestniczkach Konkursu Chopinowskiego.

„Nie bądź obojętny_a!” – hasło jubileuszowej 20. edycji MDAG odwołuje się do słynnych słów Mariana Turskiego, które stały się także motywem przewodnim obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim organizowanych przez Muzeum POLIN. Dzielenie tego samego hasła w tak ważnym dla obu miejsc roku jest wyrazem bliskiej współpracy i podzielania wspólnych wartości przez festiwal oraz muzeum – możemy przeczytać na stronie festiwalu.

Przez pierwszy weekend festiwalu (12-14 maja) w Muzeum POLIN odbędą się specjalne projekcje i ważne dyskusje, między innymi debata Kino dokumentalne nie jest obojętne (14 maja o 17:00). Czołowi twórcy i twórczynie kina dokumentalnego, jak Jonas Poher Rasmussen, David France, Hanna Polak oraz programerka festiwalu w Sundance Ania Trzebiatowska podsumują z Grażyną Torbicką dotychczasowe dwie dekady historii, zwracając uwagę na ludzi, którzy poprzez swoją pracę dokumentalną zbliżają nas do doświadczeń innych. To będzie rozmowa o niezwykłej wartości samego kina, które uczy nas wrażliwości i uważności na świat. Wstęp wolny.

W Konkursie Głównym festiwalu Millennium Docs Against Gravity i o Nagrodę Banku Millennium, czyli 8000 euro, a także o ofertę dystrybucji kinowej zwycięskiego tytułu w Polsce walczy w tym roku 12 filmów – trzech z nich polskich. Nagroda ufundowana jest przez Mecenasa Festiwalu: Bank Millennium. W składzie Jury znajduje się Jonas Rasmussen – duńsko-francuski reżyser filmowy i twórca „Przeżyć”, Grażyna Torbicka – dziennikarka i krytyczka filmowa oraz Mehrdad Oskouei – irański, niezależny twórca filmów dokumentalnych.

Trzy polskie tytuły, które znalazły się w tym roku w Konkursie Głównym to:

  • APOLONIA, APOLONIA” („Apolonia, Apolonia”) reż. Lea Glob;
  • NIE ZNIKNIEMY” („We Will Not Fade Away”) reż. Alisa Kovalenko;
  • PIANOFORTE” („Pianoforte”) reż. Jakub Piątek.

Kolejny raz festiwal zwraca uwagę na niezwykłą jakość polskiego kina, organizując Konkurs Polski, do którego zakwalifikowało się 11 tytułów. Będą one walczyły o Nagrodę dla Najlepszego Polskiego Filmu, Nagrodę za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim od studia postprodukcyjnego Smakjam oraz Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych. 

Filmy biorące udział w Konkursie Polskim:

  • APOLONIA, APOLONIA” („Apolonia, Apolonia”) reż. Lea Glob, kraj produkcji: Dania, Polska, Francja;
  • „DZIEWCZYŃSKIE HISTORIE” („Girls’ Stories”) reż. Aga Borzym, kraj produkcji: Polska;
  • FANTASTYCZNY MATT PAREY” („Fantastic Matt Parey”) reż. Bartosz Paduch, kraj produkcji: Polska;
  • LEON” („Leon”) reż. Wojciech Gostomczyk, kraj produkcji: Polska;
  • NIE ZNIKNIEMY” („We Will Not Fade Away”) reż. Alisa Kovalenko, kraj produkcji: Polska, Ukraina;
  • PIANOFORTE” („Pianoforte”) reż. Jakub Piątek, kraj produkcji: Polska;
  • PRAWY CHŁOPAK” („Polish Prayers”) reż. Hanna Nobis, kraj produkcji: Polska, Szwajcaria;
  • SKĄD DOKĄD” („In the Rearview”) reż. Maciek Hamela, kraj produkcji: Polska, Francja;
  • SOLARIS MON AMOUR” („Solaris Mon Amour”) twórcy: Kuba Mikurda, Laura Pawela, Marcin Lenarczyk, kraj produkcji: Polska;
  • VIKA!” („Vika!”) reż. Agnieszka Zwiefka, kraj produkcji: Polska, Niemcy, Finlandia;
  • W UKRAINIE” („In Ukraine”) reż. Piotr Pawlus, Tomasz Wolski, kraj produkcji: Polska.

Widzowie festiwalu w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni i Poznaniu zagłosują za pomocą kart do głosowania na swój ulubiony film spośród 12 tytułów przedstawiających rozmaite zjawiska popkulturowe, ale i poważniejsze tematy. Reżyser zwycięskiego filmu w Konkursie o Nagrodę Wyborcza.pl Big Screen Doc otrzyma 1000 euro. Polskim filmem, który zawalczy o tę nagrodę jest „PRAWY CHŁOPAK” („Polish Prayers”) w reżyserii Hanny Nobis.

Podczas tegorocznego festiwalu po raz kolejny zostanie przyznana Nagroda Nos Chopina i 2000 euro dla najlepszego filmu o muzyce i sztuce. W skład Jury weszli Marcin Macuk – kompozytor, wokalista, producent muzyczny, Justyna Sobolewska – krytyczka literacka, pisarka i dziennikarka tygodnika „Polityka” oraz Karol Pałka – fotograf, reżyser, autor zdjęć. Polskie tytuły ubiegające się o Nagrodę Nos Chopina to „APOLONIA, APOLONIA” („Apolonia, Apolonia”) w reżyserii Lei Glob i „PIANOFORTE” („Pianoforte”) w reżyserii Jakuba Piątka.

Podczas 20. edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity nagrodzony zostanie też film za najlepsze zdjęcia. W składzie Jury znaleźli się Małgorzata Szyłak – operatorka filmowa, Weronika Ławniczak – fotografka oraz Bogdan Dziworski – operator filmowy i reżyser. Operator zwycięskiego filmu otrzyma 2000 euro. W konkursie Nagroda za Najlepsze Zdjęcia znalazło się 10 tytułów, które zachwycają stroną wizualną, w tym jeden polski – „W UKRAINIE” („In Ukraine”) w reżyserii Piotra Pawlusa i Tomasza Wolskiego.

Po raz drugi na festiwalu odbędzie się Konkurs Filmów Krótkometrażowych, których długość nie przekracza 45 minut. Dzięki swojej zróżnicowanej tematyce stanowią one idealny punkt wyjścia do poznania zagadnień rozwiniętych w filmach pełnometrażowych prezentowanych na festiwalu. Nagroda w tym konkursie wynosi 2000 euro, a jego patronem jest TikTok. W skład Jury weszli: Beata Pacak – selekcjonerka stacji CANAL+Polska i kanału Ale Kino+, Emilia Mazik – niezależna programerka filmowa oraz Veton Nurkollari – dyrektor artystyczny DokuFest w Kosowie.

O Nagrodę dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego powalczy w tym roku aż pięć polskich tytułów:

  • GARSTKA ZIEMI” („Handful of Dirt”) reż. Izabela Zubrycka, kraj produkcji: Polska;
  • JESZCZE MNIE NIE ZNASZ” („Getting To Know You”) reż. Joanna Krzyżewska, kraj produkcji: Polska;
  • KIOSK” („Kiosk”) reż. Daniel Stopa, kraj produkcji: Polska;
  • MAŁY CHŁOPIEC” („Little Boy”) reż. Sophie Horry, kraj produkcji: Polska, Francja;
  • POWIEDZ TATO” („Say Daddy”) reż. Andrii Shostak, kraj produkcji: Polska, Ukraina.

Pierwszy lub drugi film często pozwala młodym, utalentowanym twórcom z sukcesem wejść do świata kina. Wspierając rodzące się talenty, dzięki Sponsorowi nagrody marce Visa, która jest jednym ze światowych liderów płatności cyfrowych, podczas Millennium Docs Against Gravity zostanie przyznana Nagroda za Najlepszy Debiut w wysokości 2000 euro. Międzypokoleniowe Jury składające się z nastolatków oraz osób w wieku 55+ wybierze najlepszy film. Na Nagrodę za Najlepszy Debiut ma szansę polski film „LEON” („Leon”) w reżyserii Wojciecha Gostomczyka.

Co roku w Cannes przyznawana jest Nagroda Doc Alliance dla Najlepszego Filmu Pełnometrażowego oraz dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego. Pełnometrażowe i krótkometrażowe filmy nominowane w 2023 roku znalazły się i w programie festiwalu. O nagrodę Doc Alliance powalczy polsko-szwajcarski film „PRAWY CHŁOPAK” („Polish Prayers”) w reżyserii Hanny Nobis.

Jak co roku, widzowie Festiwalu Millennium Docs Against Gravity wybiorą najlepszy film, który zdobędzie Nagrodę Publiczności. W konkursie biorą udział wszystkie filmy prezentowane w programie Festiwalu. Każdy widz może głosować i być jurorem Festiwalu Millennium Docs Against Gravity! Aby chronić naszą planetę przed zbędnym wycinaniem drzew, kuponem do głosowania będzie bilet na film. Na jego odwrocie znajduje się skala 1–4. Aby ocenić film, wystarczy po wyjściu z sali kinowej naderwać na bilecie wybraną ocenę oraz wrzucić bilet do specjalnej urny. Jeśli projekcja zawierała 2 filmy, należy wpisać ich tytuły (lub pierwsze wyrazy tytułów) oraz cyfry od 1 do 4, oceniające każdy z filmów. Dodatkowe informacje, wraz z instruktażem jak głosować online, dostępne są na stronie festiwalu mdag.pl.

Podczas festiwalu zostaną również rozdane: Nagroda Amnesty International Polska, Green Warsaw Award, Nagroda magazynu „Newsweek Psychologia” dla Najlepszego filmu o tematyce psychologicznej oraz Najlepszy Film dla Młodej Widowni.

Życzymy wszystkim twórcom udanego festiwalu i nie możemy doczekać się emocji, seansów, premier oraz Gali wręczenia Nagród 20. edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against, która odbędzie się 18 maja o 19:00.

Katalog Festiwalowy można pobrać TUTAJ.

12.05.2023