XII Ogólnopolska Konferencja Filmoznawcza

8 listopada w Radziejowicach wystartowała kolejna Konferencja Filmoznawcza. Tym razem tematem rozważań jest filmowa rzeczywistość krajów postkomunistycznych. Gościem specjalnym konferencji bedzie Marta Meszaros.

Transmisja na żywo

W sobotę, 10 listopada rozmowa prof. Andrzeja Pitrusa z węgierską reżyserką i scenarzystką Martą Meszaros rozpocznie bezpośrednią transmisję z konferencji. Relacja wystartuje o 14.45 na stronie Filmoteki Szkolnej www.filmotekaszkolna.pl.

Kino krajów postkomunistycznych

Konferencję pod hasłem „Po transformacji – rzeczywistość przedstawiona w filmach krajów postkomunistycznych” rozpoczął pokaz dokumentu „Tonia i jej dzieci” w reżyserii Marcela Łozińskiego połączony z analizą filmoznawczą dra hab. prof. UAM Mikołaja Jazdona. Dodatkowo Arkadiusz Walczak z Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń przedstawił dla filmu Łozińskiego propozycje pedagogiczne.

 

Program konferencji podzielony jest na bloki tematyczne poświęcone kinematografii krajów postkomunistycznych: rumuńskiej, rosyjskiej, węgierskiej, polskiej, słowackiej i czeskiej. Wyświetlone zostaną m.in. nagrodzony Złotą Palmą na MFF w Cannes „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni” w reżyserii Cristiana Mungiu, „Rok diabła” Petra Zelenki, „Łagodny potwór – projekt Frankenstein” Kornela Mundruczo czy „Elena” Andrieja Zwiagincewa. Projekcje będą uzupełniane wystąpieniami pedagogów, którzy zaprezentują możliwości wykorzystania analizowanych filmów w praktyce szkolnej.

 

Wśród wykładowców konferencji znaleźli się m.in. profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego Alicja Helman i Andrzej Pitrus, profesor Krzysztof Kozłowski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, doktorzy Uniwersytetu Łódzkiego Tomasz Majewski i Bronisława Stolarska oraz dr Joanna Wojnicka i dr Grzegorz Bubak z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Laureaci konkursu na scenariusz zajęć filmowych

8 listopada ogłoszono wyniki konkursu na scenariusz zajęć filmowych. Z racji wyrównanego poziomu nadesłanych scenariuszy jury przyznało dwie drugie nagrody.

 

Pierwsze miejsce zajął Mariusz Widawski (Publiczne Gimnazjum nr 1 w Woli Rzędzińskiej), drugie miejsce ex aequo Joanna Marchewka (Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu) oraz Anna Ryłek (II Liceum Ogólnokształcące w Łodzi). Trzecią nagrodę zdobyła Agnieszka Kania (XXVIII Liceum Ogólnokształcące w Krakowie). Wyróżnione prace zostały opublikowane w wydawnictwie metodycznym „ZOOM3 – kino w zbliżeniu” oraz na stronie internetowej www.edukacjafilmowa.pl.

XII Ogólnopolska Konferencja Filmoznawcza

W konferencji, która potrwa do 11 listopada, bierze udział 150 nauczycieli, metodyków oraz prowadzących zajęcia o tematyce filmowej w szkołach, ośrodkach kultury i wyższych uczelniach. XII edycja jest kolejną szansą dla pedagogów na rozszerzenie kwalifikacji w zakresie edukacji filmowej. Wielu z nich aktywnie uczestniczy również w warsztatach Filmoteki Szkolnej.

 

Organizatorami konferencji są: Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne „Venae Artis”, Centralny Gabinet Edukacji Filmowej, Pałac Młodzieży im. J. Tuwima w Łodzi, Katedra Mediów i Kultury Audiowizualnej Uniwersytetu Łódzkiego, Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego oraz Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych Filmoteki Narodowej w Warszawie. Projekt jest współorganizowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

09.11.2012