„Zabij to i wyjedź z tego miasta” wygrywa na Anifilm

Animacja „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego zdobyła nagrodę dla Najlepszego Filmu Pełnometrażowego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych AniFilm w Czechach. Z kolei Nagroda Publiczności oraz Specjalne Wyróżnienie Jury trafiło do koprodukcji „Nawet myszy idą do nieba” (reż. Denisa Grimmova i Jan Bubenicek). Oba filmy są współfinansowane przez PISF.

Film Mariusza Wilczyńskiego to pierwsza w historii Polskich Nagród Filmowych animacja, która otrzymała Orła w kategorii Najlepszy Film. Podobnie było w zeszłym roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, gdzie „Zabij to i wyjedź z tego miasta” zdobył Złote Lwy. Ponadto otrzymał Specjalne Wyróżnienie jury konkursu głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animafest w Zagrzebiu, a także nagrody w Ottawie, Wiedniu i wyróżnienie w Annecy.

Światowa premiera filmu odbyła się na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, gdzie prezentowany był w nowej sekcji konkursowej Encounters. Następnie wygrał 11. Festiwal Cine Al Este de Lima w Peru. Znalazł się również w konkursach imprez m.in. w Melbourne, Pradze, Adelajdzie, Montrealu, São Paulo, Brukseli czy japońskim New Chitose. Był także pokazywany na 45. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, gdzie uzyskał odznaczenie TIFF Industry Selects.

Niezwykła obsada i muzyka Nalepy

Film Mariusza Wilczyńskiego, który realizowany był przez 14 lat, to przepełniony czułością dialog z duchami, blues na cześć przyjaźni, pieczołowite wskrzeszanie: ludzi, miejsc, dialogów, neonów, dźwięków, a nawet smużki papierosowego dymu. Autobiograficzny, przywołujący atmosferę peerelowskiego dzieciństwa i dorastania w potransformacyjnej, nabierającej kolorów Polsce – łączy poezję z surowym realizmem, żywych ze zmarłymi, nostalgię z godzeniem się ze stratą. Animacja Mariusza Wilczyńskiego to wzruszające pożegnanie z naznaczonym wojną pokoleniem jego rodziców, ale i przypomnienie, że rozmowa z tymi, którzy nas ukształtowali nie ma końca.

Postaciom z animacji głosu użyczyli m.in. Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka czy Małgorzata Kożuchowska. Jednym z głównych bohaterów filmu jest muzyka: brzmiące niesłychanie współcześnie utwory Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout nadają animacji bluesowy, niespieszny rytm. Głos Nalepy, bliskiego przyjaciela Wilczyńskiego, rozbrzmiewa nie tylko w piosenkach, a sam film powstał z potrzeby kontynuowania trwającej wiele dekad, przerwanej przez śmierć muzyka, rozmowy.

Fabuła i twórcy filmu

Uciekając przed rozpaczą po utracie bliskich, bohater ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją. Z biegiem lat miasto rozwija się w jego wyobraźni. Pewnego dnia bohaterowie i idole z dzieciństwa znani z literatury i kreskówek, którzy w świadomości kolejnych pokoleń są wiecznie młodzi, przybywają nieproszeni. Kiedy bohater odkrywa, że ​​wszyscy się zestarzeli, a wieczna młodość nie istnieje, postanawia wrócić do prawdziwego życia.

Producentkami filmu są Agnieszka Ścibior (Bombonierka) i Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions). Koproducenci to: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Instytut Adama Mickiewicza, EC1, Letko, Nolabel, Di Factory, Gigant Films.

„Nawet myszy idą do nieba”

Z kolei dwie nagrody: Publiczności oraz Specjalne Wyróżnienie Jury festiwalu zdobyła czesko-polsko-francusko-słowacka produkcja „Nawet myszy idą do nieba” („Even Mice Belong in Heaven”). Obraz w reżyserii Denisy Grimmovej i Jana Bubeniceka miał swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, a także okazał się najlepszym filmem animowanym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Szanghaju.

Ten pełnometrażowy film, skierowany do dziecięcej widowni, łączy w sobie animację lalkową i komputerową 3D. Jego scenariusz powstał na bazie książki Ivy Procházkovej i opowiada o nadziei, miłości oraz odwadze.

Fabuła filmu i twórcy

To historia przyjaźni, która z pozoru wydaje się być niemożliwa. Dwóch śmiertelnych wrogów – mała myszka Czmyszka i lis Rudeusz w wyniku nieszczęśliwego wypadku spotykają się w niebie dla zwierząt. Bohaterowie tracą swoje naturalne instynkty i z czasem stają się najlepszymi przyjaciółmi. Razem wyruszają w podróż, by nie tylko odnaleźć Tatę myszki, ale przede wszystkim by odnaleźć siebie i zmierzyć się z własnymi słabościami.

W powstaniu filmu uczestniczyło wielu polskich artystów. Lalki do filmu wykonali twórcy lalek z Łodzi (Momakin). Muzykę do filmu skomponował Krzysztof A. Janczak, a w pracach animacyjnych na planie uczestniczyło troje polskich animatorów. Głównym producentem filmu jest czeskie studio Fresh Films. Koproducentami są francuskie Lest Films du Cygne, słowackie CinemArt i polski Animoon. Obraz został sprzedany do 12 terytoriów na całym świecie (kraje Europy, Afryki, Azji), a za jego dystrybucję w Polsce odpowiada Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Film powstał przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

28.06.2021