Zbliża się koniec naboru na Films for Kids.Pro

Zbliża się koniec naboru na warsztaty Films for Kids.Pro. Zespoły z Norwegii lub mieszane mają czas do 15 września, zespoły z Polski do 15 października.

Films for Kids.Pro

to organizowane przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty bezpłatne warsztaty skierowane do scenarzystów, pisarzy, filmowców, producentów i reżyserów, którzy chcą współtworzyć kino przeznaczone dla dzieci w wieku 5-12 lat. Podstawą warsztatów będą pomysły uczestników i rozwój tych pomysłów, poczynając od prostego synopsisu, poprzez pierwszą, aż do drugiej wersji scenariusza (obejmującej około 90 stron). Równolegle do pracy scenarzystów, producenci będą rozwijać strategię finansowania, promocji i dystrybucji filmu. Wszystkie elementy programu warsztatów będą związane z kinem dla dzieci.

Program

Warsztaty składają się z 3 sesji i konsultacji on-line. Wszystkie sesje wyjazdowe warsztatów powiązane są z festiwalami filmowymi. Tutorami prowadzącymi projekty uczestników będą doświadczeni script-doctorzy, scenarzyści i producenci z USA, Norwegii, Dani i Niemiec.

Bezpłatny udział w warsztatach

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Organizatorzy pokrywają koszty prowadzenia zajęć, noclegów, wyżywienia, transportu i udziału w projekcjach festiwalowych.

 

Films for Kids.Pro powstaje przy współpracy Stowarzyszenia Film 1,2, Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! oraz festiwalu Kino Dzieci. Partnerem projektu jest Sornorsk Filmsenter. Projekt finansowany jest z funduszy EOG pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych.

Książki do sfilmowania czekają

Według producentów filmowych ze Skandynawii, Niemiec, czy Holandii kluczem do sukcesów filmów dla dzieci w ich krajach jest adaptowanie na ekran wcześniej wydanych książek lub komiksów. Organizatorzy zapytali polskie wydawnictwa o ich typy, które warto przenieść na ekran. Poniżej rekomendacje książkowe – wydawnictwa zadeklarowały, że przy ewentualnym wyborze ich tytułu, pomogą w zdobyciu praw autorskich.

 

Wydawnictwo Hokus Pokus (wydawca głównie książek obrazkowych)

  1. „Kici Kici Miau”, Józef Wilkoń – kołysanka o niezwykle malarskich, dynamicznych ilustracjach
  2. „Straszna Piątka”, Wolf Elbruch – naturalistyczni bohaterowie i maksyma: nie wygląd się liczy a czyny

Wydawnictwo Eneduerabe

  1. „Włosy mamy”, Gro Dahle – baśniowa opowieść o radzeniu sobie małej Emmy z depresją rodzica
  2. „Historia błękitnej planety”, Andri Snær Magnason – parabola literacka zderzająca świat sytości i szczęścia z ciemnym światem bez słońca. Przedstawia problematykę dzieciństwa uwikłanego we współczesne wybory między 'mieć’ a 'być’.

Wydawnictwo Zakamarki

  1. „Czy umiesz gwizdać Joanno?”, Ulf Stark – o starości, o życiu i śmierci. O rzeczach ważnych i poważnych – bez cienia nadęcia i patosu, za to z subtelnie wplecionym humorem. Sfilmowana w Szwecji.
  2. „Antykwariat pod Błękitnym Lustrem”, Martin Widmark – trzymające w napięciu historie, w których wątek detektywistyczno-przygodowy prowokuje do refleksji nad współczesnym światem i mechanizmami jego funkcjonowania.

Wydawnictwo Dwie Siostry

  1. „Klementyna lubi kolor czerwony”, Krystyna Boglar – banda dzieciaków na tropach tytułowej Klementyny przeżywa prawdziwą letnią przygodę, o której grzecznym dzieciom nawet się nie śniło…
  2. „Joachim Lis, detektyw dyplomowany”, Ingemar Fjell – kultowa książka detektywistyczna

Komiksy do sfilmowania czekają


Kluczem do sukcesów filmów dla dzieci w krajach, gdzie produkcja filmowa dla najmłodszych rozkwita, jest nie tylko adaptowanie na ekran wcześniej wydanych książek, ale również opowieści graficznych czy komiksów. Organizatorzy Films For Kids.Pro zapytali teoretyka komiksu Szymona Holcmana, na stale współpracującego z wydawnictwem Kultura Gniewu, o jego komiksowe typy, które nadawałyby się do przeniesienia na ekran.

  1.  „Kajko i Kokosz”, Janusz Christy – popularna seria polskich komiksów o losach dwóch słowiańskich wojaków mieszkających w grodzie kasztelana Mirmiła. Kopalnia historii, dowcipów, niezwykłych bohaterów. Christa stworzył rozbudowany i spójny świat, który do tej pory nie miał szczęścia do adaptacji. Historia nadaje się zarówno na film pełnometrażowy, jak i serial telewizyjny.
  2. „Trylogia o ryjówce Bobrzyku”, Tomek Samojlik – zachwycające komiksy, które w ciągu ostatnich lat podbiły serca dziecięcych czytelników. Tomasz Samojlik postanowił w komiksowej formie podzielić się z czytelnikami swoją wiedzą o puszczy Białowieskiej oraz jej florze i faunie. Dowcipna opowieść fantasy pozwoliła uniknąć nudnego wykładu i zaprosić wszystkich do niezwykłej podróży z bohaterami.
  3. „Tim i Miki w krainie psikusów”, Dominik Szcześniak i Piotr Nowacki – niesamowita przygoda dwóch braci, którzy w poszukiwaniu zaginionych rodziców przemierzają tajemniczą krainę psikusów. Na swojej drodze spotkają piratów, przedziwne stworzenia i groźnego czarnoksiężnika. Dowcipny, wciągający i niepozbawiony walorów edukacyjnych komiks dla całej rodziny.
  4. „Podróże w czasie i przestrzeni w celu ratowania Ziemi”, Rafał Skarżycki, Tomek Leśniak i Karol Kalinowski – przygody grupy przyjaciół, którzy muszą przemierzać czas i przestrzeń, by ratować zagrożoną katastrofą ekologiczną Ziemię. W każdym tomie czytelnicy znajdą kilka krótkich opowieści, zabawnych ale również uświadamiających ekologicznie. Idealny materiał na serial.

Więcej informacji o warsztatach na www.filmsforkidspro.eu, www.pisf.pl, nasza rozmowa z menadżerem projektu, Maciejem Jakubczykiem.

 

Na podstawie informacji prasowej

05.09.2014