Znamy laureatów konkursów Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Do najważniejszego konkursu festiwalu – Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych – zakwalifikowały się w tym roku 22 produkcje z Polski i zagranicy. Decyzją jury (Justyny Wasilewskiej, Piotra Wereśniaka i Michała Walkiewicza) pierwsze miejsce zajął 26-minutowy „Kamień” w reż. Bartosza Kozery. Film był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Złoty medal 

Zwycięski „Kamień” – opowieść o młodziutkiej, poruszającej się na wózku zakonnicy, która w tajemniczych okolicznościach wstaje o własnych siłach – nagrodzono za „świetnie napisany i nakręcony z wyczuciem delikatnej dramaturgicznej materii film o wierze, Kościele i owczym pędzie, w którym sarkazm, czułość oraz absurd odmierzono z aptekarską precyzją”. 

Srebrny medal 

Zaszczytne drugie miejsce zajął „7-my Sierpnia”, film wyreżyserowany przez Michała Bollanda. Punktem wyjścia do zaprezentowanej widzom historii jest demonstracja solidarnościowa w obronie Margot, aktywistki LGBTQiA+, którą aresztowano – właśnie 7 sierpnia minionego roku – w związku ze zniszczeniem homofobicznej ciężarówki.  

Produkcja została doceniona za „kino paradoksów: kameralne w perspektywie i epickie w narracyjnej skali, oparte na intymnych świadectwach i będące ostrą jak brzytwa publicystyką, relacjonujące kulturową wojnę i oddające hołd jej przypadkowym ofiarom”. 

Brązowy medal 

Podium zamknęło „kino faktu zrealizowane w zgodzie z najlepszymi gatunkowymi tradycjami – empatyczny i zarazem krytyczny portret policyjnych kadetów, którzy, by służyć innym, najpierw muszą nauczyć się chronić siebie”. Mowa o amerykańskim obrazie „Important Police Shit”, którego reżyserem jest Andrew T. Betzer. 

Wyróżnienia 

Jury wyróżniło dwa filmy: belgijski „Stories Keep Me Awake at Night (reż. Jérémy van der Haegen) oraz polski „Alicja i Żabka” (reż. Olga Bołądź).  

Ta ostatnia pozycja – opowieść o aborcji nagrodzona za „świadectwo nieposkromionej filmowej wyobraźni, w której Charlie Kaufmann idzie pod rękę z nowofalowcami, a kino inicjacyjne spotyka surrealistyczną baśń” – była współfinansowana przez PISF.  

Pełny metraż oczami publiczności 

Tymczasem w plebiscycie publiczności zatriumfowały dwa filmy pełnometrażowe: w sekcji „Świat pod namiotem” zwyciężył 75-minutowy „Polański, Horowitz. Hometown” (w reż. Anny Kokoszki Romer i Mateusza Kudły), a w sekcji „Muzyka – moja miłość” – „FANNY: The Right To Rock”.  

15. Festiwal Filmu i Sztuki odbył się w dniach 31 lipca – 8 sierpnia 2021 w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. To interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne, które od lat prezentuje widzom cenne filmy polskie i zagraniczne, m.in. te, które zostały nagrodzone w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlovych Varach, San Sebastian i Rotterdamie. Więcej informacji na stronie festiwalu.

09.08.2021