Znamy program 15. Nowych Horyzontów

30 czerwca odbyła się konferencja prasowa 15. edycji  Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty. Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej impreza odbędzie w dniach 23 lipca – 2 sierpnia.

Wyraziści i konsekwentni

– Największą wartością Nowych Horyzontów jest to, że jesteśmy wyraziści, że jesteśmy konsekwentni w tym, co robimy. Przede wszystkim dzięki Nowym Horyzontom wielu reżyserów nieznanych 15-17 lat temu (…) po raz pierwszy w Polsce pokazywało film na naszym festiwalu. Mam świadomość, że te filmy weszły do elitarnego obiegu kulturalnego, ale zafunkcjonowały. Wiele osób odkrywało inne kino na Nowych Horyzontach i zaczęło się zajmować kinem – podkreślał na konferencji dyrektor festiwalu Roman Gutek. – Chciałem serdecznie podziękować wszystkim polskim dystrybutorom, którzy udostępnili nam bardzo, bardzo świeże filmy – podkreślił.

Nowa energia przyszła do polskiego kina

– Polskie kino nareszcie staje się coraz bardziej różnorodne. Nowa energia przyszła do polskiego kina. Te filmy, które zakwalifikowaliśmy do programu potwierdzają taką tezę. Jest wielu młodych twórców, którzy jeżdżą po świecie, oglądają dużo filmów. Oczywiście, część z nich na międzynarodowych festiwalach robi także interesy. Artyści wizualni sięgają też coraz częściej po kamerę – to przede wszystkim Polski Instytut Sztuki Filmowej wprowadził konkurs, w którym wszyscy artyści mogą startować i dostają dofinansowanie – mówił Roman Gutek.

Studio Nowe Horyzonty i Polish Days

– Nam też udaje się dołożyć małą cegiełkę do tego procesu. Dzięki Studiu Nowe Horyzonty, czyli naszym warsztatom dla młodych filmowców i producentów, gdzie uczymy ich jak funkcjonować na międzynarodowym rynku filmowym. Może być to pod każdym względem inspirujące i pomocne w ich karierze. Oczywiście organizujemy też „Polish Days”, gdzie zagranicznej branży filmowej prezentowane są nowe filmy polskie na różnym etapie realizacji – dodawała dyrektorka artystyczna festiwalu Joanna Łapińska.

Polskie filmy w programie

Podczas tegorocznej edycji festiwalu widzowie będą mogli wybierać spośród 200 filmów pełnometrażowych. Na Nowych Horyzontach pierwszy raz w historii tej imprezy będzie można zobaczyć aż 22  filmy z tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Obok filmów z canneńskiego konkursu we Wrocławiu będzie można po raz pierwszy obejrzeć  „Intruza” Magnusa von Horna, który wcześniej pokazano w sekcji Quinzaine des Réalisateurs (Directors’ Fortnight).  Innym filmem, który miał premierę światową na tym festiwalu, a który znalazł także w programie T-Mobile Nowe Horyzonty, jest „Znam kogoś, kto cię szuka” Francuzki polskiego pochodzenia Julii Kowalski z Andrzejem Chyrą w jednej z głównych ról.

Prosto z festiwalu w Karlovych Varach przyjadą do Wrocławia trzy filmy: „Chemia” Bartka Prokopowicza, której inspiracją był związek reżysera i założycielki Fundacji Rak’n’Roll Magdy Prokopowicz; „Czerwony pająk” inspirowany historią PRL-owskiego mordercy, debiut fabularny znanego operatora i dokumentalisty Marcina Koszałki z Filipem Pławiakiem i Adamem Woronowiczem; oraz najnowszy film Ancy Damian „Czarodziejska góra” – dokument zrealizowany w formie animacji. Wszystkie te tytuły były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Walser” w Konkursie Głównym

W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty zostanie pokazanych 13 filmów. Ponownie w najważniejszej sekcji festiwalu znalazła się premiera światowa polskiego filmu. Jednym z filmów ubiegających się o Grand Prix będzie „Walser” – współfinansowany przez PISF debiut fabularny polskiego artysty Zbigniewa Libery z Krzysztofem Stroińskim w roli głównej.

W Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce znalazł się między innymi współfinansowany przez PISF i nagrodzony na Berlinale „Performer” Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy o Oskarze Dawickim.

 
– Mamy dwa konkursy krótkometrażowe: Konkurs Polski i Europejski. Oba z już bardzo dopracowaną formułą. To konkursy, w których wielu młodych polskich filmowców po raz pierwszy spotyka się z naszym festiwalem. Po latach wracają ze swoimi pełnymi metrażami. To takie miejsce, gdzie my też ich odkrywamy – mówiła podczas konferencji dyrektorka artystyczna Nowych Horyzontów Joanna Łapińska.

Odkrycia i retrospektywy

– Dotychczas pokazaliśmy około 3000 filmów na naszych 14 edycjach. Były to głównie filmy nowe, ale też bardzo świadomie pokazujemy klasykę, retrospektywy narodowe i retrospektywy twórców często mało znanych. Zorganizowaliśmy około 50 retrospektyw. Ważne by pokazywać korzenie kina, skąd się kino wywodzi. W tym roku, jak zawsze, pokażemy kilka klasycznych arcydzieł z odrestaurowanych kopii – podkreślał podczas spotkania Roman Gutek. Gościem festiwalu będzie m.in. reżyser Abel Ferrara, który obok swojego najnowszego filmu „Pasolini” pokaże też swój ulubiony film autorstwa Pasoliniego – „Ewangelię wg. św. Mateusza” z 1964 r.

Filmy Tadeusza Konwickiego

Bohaterem polskiej retrospektywy będzie Tadeusz Konwicki – zmarły w tym roku wybitny pisarz, scenarzysta i reżyser filmowy. W programie znajdą się takie jego legendarne fabuły jak „Ostatni dzień lata”, „Salto”, „Jak daleko stąd, jak blisko”, a także „Mała apokalipsa” Costy-Gavrasa, dokument „Przechodzień” Andrzeja Titkowa oraz rejestracja spektaklu telewizyjnego „Bezdech” Andrzeja Barta ze specjalnym udziałem samego Konwickiego.

Gdynia na Horyzoncie

W ramach cyklu Gdynia na Horyzoncie odbędzie się projekcja filmu Paula Mazursky’ego z 1989 roku „Wrogowie”, zrealizowanego na podstawie powieści Isaaka Bashevisa Singera. W jedną z głównych ról w tej przejmującej opowieści o grupie nowojorskich imigrantów, zmagających się z doświadczeniem Holokaustu, wcieliła się Małgorzata Zajączkowska, która będzie gościem festiwalu. Projekcja filmu i spotkanie z aktorką, które poprowadzi dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni Michał Oleszczyk, odbędzie się 26 lipca.

1 lipca opublikowano pełny program 15. T-Mobile Nowe Horyzonty: www.nowehoryzonty.pl.

01.07.2015