Zuza Banasińska z nagrodą Teddy podczas Berlinale 2024

Zuza Banasińska, osoba twórcza odpowiedzialna za film krótkometrażowy „Grandmamauntsistercat”, została uhonorowana nagrodą za Najlepszy Queerowy Film Krótkometrażowy tegorocznej edycji festiwalu w Berlinie. Short powstał w ramach zajęć VNLab w Szkole Filmowej w Łodzi i w koprodukcji z Wytwórnią Filmów Oświatowych, która udostępniła studentom ponad 300 filmów ze swojego archiwum.

Zuza Banasińska z nagrodą Teddy. W piątek 23 lutego podczas uroczystej gali Teddy Awards, polska osoba twórcza została uhonorowana nagrodą za Najlepszy Film Krótkometrażowy o tematyce queerowej podczas tegorocznego festiwalu w Berlinie.

Film „Grandmamauntsistercat” prezentowany był w sekcji Forum Expanded. Jest to 26-minutowy esej filmowy, powstały z materiałów archiwalnych łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych. Jak czytamy w oficjalnym opisie fabuły, projekt opowiada „historię matriarchalnej rodziny widzianą oczami dziecka, zmagającego się z reprodukcją systemów ideologicznych i ich przedstawień”.

Osoba reżyserska poddaje materiał filmowy własnej obróbce, nadając mu innego znaczenia, zależnego od nowego kontekstu, w którym go ustawiła. „(…) Materiały archiwalne zostają przekształcone w źródło fikcyjnych wspomnień” – czytamy w dalszej części opisu fabuły. „Grandmamauntsistercat” to filmowy esej, którego tematyka stara się zachwiać obowiązującym powszechnie heteronormatywnym spojrzeniem i pokazać, jak wiele potrafi zmienić montaż.

Jury Teddy Awards w składzie: Cerise Howard, Diego Armando Aparicio, Kami Sid, Luís Fernando Moura, Vic Carmen Sonne nagrodziło film Banasińskiej za: „figlarną zabawę z motywami feministycznymi i queerowymi w szowinistycznych materiałach archiwalnych komunistycznej Polski oraz za śledztwo w sprawie powielania binarnych norm w nich zawartych”.

Odbierając nagrodę, Banasińska podkreśliło, że „ten film jest spojrzeniem na instytucjonalną przemoc oraz podział na to, kto ma prawo mówić i decydować o drugiej osobie, a kto ma pozostać bierny”, podkreślając tym samym, jak ważne jest by podczas takich uroczystości podejmować temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego i „żądać natychmiastowego zawieszenia broni”.

Światowa premiera filmu odbyła się w styczniu podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie.

27.02.2024